Szkolny Dzień Języków Obcych

img 7894     „Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem” – te słowa J. W. Goethe były mottem Dnia Języków Obcych, który odbył się w naszej szkole 27 października 2022 r. Celem obchodów DJO było rozbudzanie ciekawości i otwartościmłodzieży na poznawanie nowych kultur, ludzi, krajów i języków. Powitanie wchodzących do szkoły w języku angielskim i niemieckim oraz dekoracje szkoły były zapowiedzią charakteru tego dnia.
     W części wspólnej w auli szkolnej młodzież obejrzała kilka scenek w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek, które w humorystyczny sposób ukazały, jak ważna w dzisiejszym świecie jest znajomość języków obcych oraz jak mozolnie wygląda czasami ich nauka. Główne role w scenkach zagrali: Julia Bujanowska, Oliwia Grabińska i Aleksandra Jabłońska z klasy IV P4H, Wiktor Tomaszewski, Adam Dąbrowski i Kamil Szafrański z klasy IV B4T oraz Marcel Falborski i Igor Tralewski z klasy II PTH.
W trakcie akademii uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących języków na świecie, poliglotów oraz skutecznych, a jednocześnie prostych sposobów nauki. Wzięli udział w internetowym quizie na żywo odgadując, jaki język właśnie usłyszeli.
Młodzież poznała również kilka ciekawostek o krajach anglo- i niemieckojęzycznych.
Uczniowie m. in. poznali naszych zachodnich sąsiadów „od kuchni” oglądając filmik, w którym z przymrużeniem oka przedstawiono sposób przygotowania niemieckiej potrawy narodowej Kartoffelsalat. W rolę kucharza w filmie wcielił się Alan Dopierała z klasy IV PTH, a w rolę jego pomocnicy Wiktoria Jankowska z klasy III BT. Film nakręcił i zmontował Mateusz Rosiński z klasy IV BT.
Młodzież miała okazję poznać również kilka faktów z życia królowej Elżbiety II i obejrzeć spot, w którym wystąpiła wspólnie z misiem Paddingtonem.
Uczennice Kornelia Prusaczyk, Amelia Stasiak i Angelika Czwajdaz klasy II PTH oraz ich taneczni partnerzy z klasy II BT Szymon Frątczak, Kacper Kropidłowski i Marcel Michalski w rytm utworu Straussa Nad pięknym modrym Dunajem zatańczyli walca wiedeńskiego przenosząc widownię do muzycznej Austrii.
Nie zabrakło również ciekawostek o Stanach Zjednoczonych.
W trakcie akademii wręczone zostały dyplomy i nagrodyuczniom, którzy zajęli najwyższe miejsca w szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemiecko- i Anglojęzycznych. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Julia Bujanowska z klasy IV P4H – I miejsce,
Łukasz Minichowski z klasy IV B4 – II miejsce,
Oliwia Dolacka z klasy IV P4H – III miejsce,
Łukasz Bojanowski z klasy I HT – III miejsce.
Na zakończenie akademii wykonana została przez M. Urbaniak z klasy II PTH piosenka w czterech językach: angielskim, niemieckim, ukraińskim i polskim.
Akademię poprowadzili Gabriela Roszak z klasy IV PTH i Wojciech Krzesiński z klasy III BT.
     Miłym akcentem Dnia Języków Obcych była degustacja potraw kuchni krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Młodzież mogła spróbować, jak smakuje Kartoffelsalat, Sachertorte, Apfelstrudel, Brezel, Schorle oraz englishtea, applepie, carrotcake, macaroni and cheese, muffins, pancakes.
Kolejnączęścią Dnia Języków Obcych były rywalizacje językowe. Przedstawicielewszystkich klas rywalizowali w angielskim i niemieckim domino językowym, układaniu par wyrazów angielskich i niemieckich, quizie krajoznawczym „5 sekund” oraz układaniu puzzli przedstawiających zabytki krajów anglo- i niemieckojęzycznych.
Po podsumowaniu wszystkich konkurencji w rankingu końcowym najlepszą klasą w kategorii klas technikum okazała się klasa IV B4, a w kategorii klas szkoły branżowej klasa III BB.
Scenariusz akademii oraz harmonogram Dnia Języków Obcych przygotowały nauczycielki języków obcych pani Halina Smolarek oraz pani Izabela Jaroszewska. Choreografię walca wiedeńskiego opracowała pani Wioleta Załęska, pod okiem której młodzież szlifowała układy tego przepięknego tańca.
Degustację potraw kuchni krajów anglo- i niemieckojęzycznych młodzież technikum żywienia i usług gastronomicznych przygotowała pod czujnym okiem pani Moniki Masiery i pani Marioli Okulskiej. O dekorację stołów do degustacji zadbała wraz z młodzieżą pani Anna Szymańska. Nad sprawnym przebiegiem techniczny uroczystości czuwał wraz z młodzieżą pan Grzegorz Bojanowski.
Dzień Języków Obcych był nie tylko okazją do wspólnej zabawy, rywalizacji i integracji, ale także bodźcem, by rozbudzić motywację do nauki języków obcych.

Wloskie praktyki

greckie

librus

logocsw

skrzynka

kowr

logomin

logo ministerstwa

facebook

wiescirolnicze

wiescirolnicze

cke


Dzisiaj jest: Wtorek
29 Listopada 2022
Imieniny obchodzą
Błażej, Bolemysł, Fryderyk,
Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter

Do końca roku zostało 33 dni.
Zodiak: Strzelec

Licznik odwiedzin

535350
DzisiajDzisiaj81
WczorajWczoraj192
Ten tydzieńTen tydzień273
Ten miesiąc Ten miesiąc 3230
WszystkieWszystkie535350