DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

img 9432     Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali happening, którego celem było propagowanie kultury języka wśród młodzieży. Uczennice, które wystąpiły w roli mowy ojczystej i mowy młodzieżowej, odwiedzając poszczególne klasy, zwróciły swoim rówieśnikom uwagę na tzw. modę językową, która powoduje zubożenie języka, oraz na  rolę i miejsce języka ojczystego w życiu każdego Polaka.  Na koniec każda klasa musiała zmierzyć się z językiem polskim, pisząc test poprawności językowej
     Bardzo ważne jest promowanie poprawnej polszczyzny i eliminowanie błędów językowych, które pojawiają się w wypowiedziach wielu Polaków, ponieważ jak pisał Jarosław Iwaszkiewicz - „Mowa nasza, nasz język jest największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”. W ramach promocji języka ojczystego odbył się również konkurs: „Tacy właśnie jesteśmy”, który polegał na napisaniu autocharakterystyki klasy z wykorzystaniem jak największej liczby frazeologizmów. Zwycięzcą konkursu została klasa II HTP.
     Pamiętajmy, że język jest najważniejszą wartością każdego narodu, a umiejętność poprawnego wyrażania się jest oznaką kultury człowieka. Jesteśmy przekonani, że Dzień Języka Ojczystego to dzień godny świętowania. Mamy nadzieję, że wpisze się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Koordynatorami akcji były: Joanna Suliburska i Kamila Chichłowska – nauczycielki języka polskiego oraz  Halina Smolarek – pedagog szkolny.greckie

librus

biegi

skrzynka

kowr

logomin

logo ministerstwa

facebook

wiescirolnicze

wiescirolnicze

cke


Dzisiaj jest: Czwartek
27 Lutego 2020
Imieniny obchodzą
Aleksander, Anastazja, Auksencjusz,
Gabriel, Gabriela, Honoryna, Leander,
Leonard, Sierosława

Do końca roku zostało 309 dni.
Zodiak: Ryba

Licznik odwiedzin

334160
DzisiajDzisiaj78
WczorajWczoraj316
Ten tydzieńTen tydzień960
Ten miesiąc Ten miesiąc 6298
WszystkieWszystkie334160