DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

img 9432     Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali happening, którego celem było propagowanie kultury języka wśród młodzieży. Uczennice, które wystąpiły w roli mowy ojczystej i mowy młodzieżowej, odwiedzając poszczególne klasy, zwróciły swoim rówieśnikom uwagę na tzw. modę językową, która powoduje zubożenie języka, oraz na  rolę i miejsce języka ojczystego w życiu każdego Polaka.  Na koniec każda klasa musiała zmierzyć się z językiem polskim, pisząc test poprawności językowej
     Bardzo ważne jest promowanie poprawnej polszczyzny i eliminowanie błędów językowych, które pojawiają się w wypowiedziach wielu Polaków, ponieważ jak pisał Jarosław Iwaszkiewicz - „Mowa nasza, nasz język jest największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”. W ramach promocji języka ojczystego odbył się również konkurs: „Tacy właśnie jesteśmy”, który polegał na napisaniu autocharakterystyki klasy z wykorzystaniem jak największej liczby frazeologizmów. Zwycięzcą konkursu została klasa II HTP.
     Pamiętajmy, że język jest najważniejszą wartością każdego narodu, a umiejętność poprawnego wyrażania się jest oznaką kultury człowieka. Jesteśmy przekonani, że Dzień Języka Ojczystego to dzień godny świętowania. Mamy nadzieję, że wpisze się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Koordynatorami akcji były: Joanna Suliburska i Kamila Chichłowska – nauczycielki języka polskiego oraz  Halina Smolarek – pedagog szkolny.logo ministerstwa

logomin

kowr

facebook

wiescirolnicze

wiescirolnicze

cke


Dzisiaj jest: Piątek
20 Września 2019
Światowy Dzień Mleka
Imieniny obchodzą
Dionizy, Eustachy, Eustachiusz, Fausta,
Faustyna, Filipina, Irena, Oleg, Ostap,
Sozant

Do końca roku zostało 103 dni.
Zodiak: Panna

Licznik odwiedzin

302409
DzisiajDzisiaj106
WczorajWczoraj125
Ten tydzieńTen tydzień677
Ten miesiąc Ten miesiąc 3183
WszystkieWszystkie302409